Rychlá navigace

Možností jak ContOS provozovat je celá řada. Od prosté instalace na samostatném notebooku až po nasazení v rozsáhlé síťové infrastruktuře. V případě nejasností ohledně možnosti nasazení ContOSu nás kontaktujte, dokážeme vám navrhnout vhodné řešení.


Samostatný počítač

Nejjednodušší instalace. ContOS i databáze jsou umístěny na jediném počítači.


Lokální síť

ContOS je instalován ve sdílené složce na serveru, na kterém je instalována také databáze. Na ostatních stanicích v síti je pak připojena tato složka a ContOS je spouštěn pomocí zástupce. Toto uspořádání umožňuje velmi snadnou správu a údržbu. Při reinstalaci nebo výměně stanice je potřeba pouze připojit sdílenou složku na serveru.

Databázový server může být také instalovaný na jiném počítači v síti (např. máte vyhrazený databázový server). Databázový server může rovněž být umístěn v datacentru mimo lokální síť a ContOS se k němu může připojovat vzdáleně přes Internet. Toto připojení je velmi bezpečné, v případě odcizení nebo požáru jsou data umístěna mimo provozovnu a krizová situace se jej nedotkne. Vyžaduje to však spolehlivé a rychlé připojení k Internetu.


Propojení více lokálních sítí

Více provozoven (a jejich lokálních sítí) může být připojeno k jediné centrální databázi pomocí Internetu, prostřednictvím VPN (Virtual Private Network). Mohou existovat desítky poboček a stovky počítačů, které mohou společně sdílet jedinou databázi. Tento způsob je vysoce bezpečný a efektivní. Předpokladem je spolehlivé a rychlé připojení k Internetu.

Při vysokých objemech dat a velkých počtech klientských počítačů je potřeba přizpůsobit odpovídajícím způsobem kapacitu serveru a zakoupit některou z vyšších edicí MS SQL Serveru, než standardně dodávanou verzi Express. V těchto případech se na nás neváhejte obrátit, rádi vám v tomto směru poradíme.


Provoz v cloudu (Remote App)

ContOS lze nasadit a provozovat v cloudu. Tento model používání aplikací v současnosti zažívá obrovský boom. Zde je přehled výhod, které toto uspořádání přináší:

 • nemusíte vlastnit a udržovat vlastní server, databázi, diskové pole, konektivitu do Internetu apod.
 • k práci s aplikací stačí obyčejný (i starší) PC nebo notebook s připojením na Internet
 • tiskárny, snímače čárového kódu, flešky a podobné periférie dokáže cloudová aplikace využít úplně stejně jako když je aplikace instalována přímo v počítači
 • vzhled aplikace, ovládání a chování je naprosto stejné jako když je nainstalována v počítači
 • v případě nárůstu uživatelů nebo zpracovávaných dat lze bezproblémově navýšit výpočetní kapacitu serveru v cloudu, což v případě fyzického serveru je komplikované. Můžete si navýšit počet jader procesoru, velikost operační paměti nebo velikost místa na disku.
 • aktualizaci a nastavení aplikace můžete provádět z jednoho místa a odkudkoli
 • s aplikací můžete pracovat kdekoli na světě
 • ačkoli je ContOS aplikací pro operační systém Windows, můžete jí spustit i na počítačích s Androidem, iOS nebo Linuxem. Komunikace probíhá pomocí standardního protokolu RDP (Microsoft Remote Desktop)
 • data jsou v cloudu zabezpečena proti ztrátě, zálohována a celá infrastruktura je značně odolná proti výpadkům.
 • na trhu existuje celé řada poskytovatelů cloudových služeb, např. http://www.master.cz/openstack-cloud/ nebo http://www.forpsicloud.cz/ a další.
 • jak funguje ContOS v cloudu si můžete vyzkoušet už nyní prostřednictvím naší demoverze na stránkách http://contos.cz/Demo.aspx