Rychlá navigace

Modul Voucher a slevy slouží k nastavování slevových akcí na zboží, umožňuje vytvářet slevové vouchery (kupóny) a generovat individuální kódy pro uplatnění slev. Všechny své marketingové akce, slevy na zboží, krátkodobé i dlouhodobé akce, dárkové a slevové vouchery, podmínky pro poštovné zdarma máte odteď na jediném místě, odkud můžete vše pohodlně spravovat.


Tento dokument je také k dispozici ke stažení ve formátu PDF.


Celý tento systém je velmi variabilní a umožňuje bohaté nastavení pro nejrůznější typy marketingových akcí. Tento modul se nachází v hlavním menu ve sdružené nabídce Skladových karet, položka Vouchery a slevy.


Hlavní okno se seznamem akcí a slev:

Hlavní okno se seznamem akcí a slev


Tyto marketingové funkce jsou rozděleny do tří základních kategorií:

    • Akční sleva
    • Sleva na zboží
    • Sleva na objednávkuAkční sleva zboží


Pokud potřebujeme na určité období plošně snížit cenu u vybraných zboží, použijeme nástroj akční sleva. Pomocí něj nadefinujeme období, ve kterém bude cena platit, zadáme výši procentní slevy a  vybereme zboží, kterého se akční sleva bude týkat. Pokud bychom žádné zboží nevybrali, vztahuje se akční sleva na veškerý sortiment.
Do pole „Text slevové položky“ se píše text, který je potom zobrazován zákazníkovi u slevové položky v košíku, v objednávce a v následných dokladech. Text lze tak jak je zvykem, uvádět i vícejazyčně. Druhé podobné pole „Vaše označení“ slouží pro vaší interní potřebu a na žádných dokladech se nezobrazuje.
Hodnota slevy nemusí být jen v procentech z prodejní ceny, ale může to být také konkrétní částka, která bude od ceny zboží odečtena. Částka je udávána v CZK včetně DPH.
V objednávce, která obsahuje zboží dle podmínky, poté vznikne slevová položka, jejíž DPH bude dopočtena dle nastavení v tomto dialogu. Buď se sazba DPH vezme přímo z konkrétního zboží anebo jí lze zadat ručně, čili DPH bude u této slevové položky vždy spočtena podle této sazby.
Každou akci lze kdykoli vypnout odškrtnutím příznaku „Sleva/akce je aktivní“. Neaktivní akce se  nepočítají. Je tedy možno mít dopředu přednastaveno více akcí a podle potřeby je aktivovat nebo deaktivovat.
Na jedno konkrétní zboží lze uplatnit pouze jedinou akční cenu. Pokud je nadefinováno více akčních slev a dojde k tomu, že by platily na stejné zboží, pak se v takovém případě započte pouze  akční sleva s nejvyšší hodnotou.


Zboží pro akční slevu můžeme také vybírat dle různých obecných vlastností, např. omezit akci jen na zboží určité kategorie, značky, materiálu, na jakoukoli další výčtovou vlastnost, kterou máme na skladové kartě evidovanou.
Na příkladu níže se tedy daná akce vztahuje pouze na kategorii „Barcode scanners“.


Sleva na zboží


V této kategorii můžeme zadávat slevy na zboží, které mohou být podmíněny zadáním voucheru. Tyto slevy tedy nemusí platit automaticky pro každého, ale pouze pro určitou skupinu zákazníků nebo i pro určitou podmínku, kterou musí daná objednávka splňovat.


Oproti Akční slevě v tomto dialogu přibyla další nastavení.


Voucher – „žádný voucher“ znamená, že daná akce není vázána na zadání voucheru zákazníkem.


Hromadný voucher – Jedná se o kupón, který lze využít opakovaně, bez omezení na zákazníka či počet použití. Zpravidla se jedná o kupóny, které se tisknou v časopisech, katalozích nebo na letácích (SLEVA15, PODZIM2017, NEJCENY  apod.). Hromadný voucher lze omezit na maximální počet použití. Např. chcete zajistit, aby jej jeden zákazník mohl použít pouze na jedinou objednávku.

Jedinečný (individuální) voucher – Jedná se o kupón s jedinečným kódem, který slouží k jednorázovému použití  buď pro konkrétního zákazníka anebo pro anonymního zákazníka. Zpravidla se jedná o dopředu natištěné poukázky na individuální částky nebo slevy. Tyto poukázky se pak mohou rozdávat zákazníkům, přikládat do zásilek, rozdávat v rámci reklamních akcí apod. Nejčastěji mají podobu nějakého vygenerovaného kódu, např. 05H6K8JQUD, QCFGSBB0PU apod. Individuální voucher lze použít pouze jednou.

Generovat jedinečné vouchery lze dvěma způsoby. Buď nagenerujeme zvolený počet „anonymních“ voucherů – bez přiřazených klientů, anebo nejprve vybereme klienty (a můžeme využít filtr např. pro vyfiltrování zákazníků určitého státu, města, jména, datumu narození apod.) a k nim se pak automaticky vygenerují příslušné kódy voucherů.

Jedinečný voucher lze také zadat jednotlivě a také ručně dopsat kód voucheru.

Níže je uveden příklad, kde jsou zkombinovány jedinečné vouchery pro konkrétního zákazníka (nikdo jiný je nemůže použít pro svou objednávku) společně s anonymnímy vouchery (ty může  použít kdokoli, kdo splní další podmínky, např. výši objednávky, zakoupený sortiment apod.).Sleva na objednávku


Zatímco u předchozích kategorií se sleva vztahovala k jednotlivým položkám zboží, potom tento druh akční slevy se vztahuje k celé objednávce. Typicky se bude jednat o různé kupóny na částky, které se odečítají z celkové ceny objednávky, poukázky na slevu z první objednávky, na poštovné zdarma apod.

Níže je uveden příklad jednorázového voucheru v hodnotě 500,-Kč, který lze uplatnit na objednávku v minimální hodnotě 5000,-Kč.Výpočet slev


Slevy se do objednávky vloží pomocí tlačítka „Zkontrolovat slevy“. Tato funkce vyhodnotí danou objednávku a pokud dle podmínek v číselníku Vouchery a Slevy je možné na tuto objednávku využít nějakou slevu, zobrazí tyto slevy v okně, kde je pak můžeme potvrdit nebo odmítnout. Nad procesem vkládání slevových položek do objednávky tak máme plnou kontrolu.Potvrzení nového stavu položek se provádí v níže zobrazeném okně. Pokud některou nově vypočtenou slevovou položku nechceme z jakéhokoli důvodu do objednávky vložit, stačí odškrtnout výběrové políčko; tato položka se poté do objednávky nepřenese.Tisk voucherů


Vygenerované vouchery lze vytisknout na arch papíru, na samolepící štítky apod. K dispozici je základní sestava, kterou však lze doplnit a upravit tak, aby vyhovovala grafickému ztvárnění voucherů a dárkových poukázek.
Sestavy jsou k dispozici v tiskovém dialogu na seznamu voucherů, tak jak je v Contosu obvyklé.Export vygenerovaných voucherů


Vygenerované vouchery lze také vyexportovat do souboru formátu csv (čitelný v Excelu), aby je bylo možno využít v dalším zpracování jako je např. odeslání e-mailem v rámci personifikovaného hromadného mailingu nebo jako podklad do tiskárny pro zhotovení tištěných voucherů s jedinečným kódem.
Export se provádí tak, že se v seznamu akcí a slev najede na akci obsahující vygenerované vouchery a v panelu nástrojů se stiskne zelené tlačítko export. Z exportního dialogu se vybere profil „Seznam jedinečných voucherů pro aktuální slevu“.Příklad 1 – Sleva 15% na vše


Nastavení plošné slevy ve výši 15% na všechno zboží bez omezení, platící celý prosinec.Ukázka objednávky:


Příklad 2 – Doprava zdarma při nákupu na 1499,- Kč

Ukázka objednávky:


Příklad 3 – Hromadný voucher na slevu 15% na vše

Ukázka objednávky:


Příklad 4 – Hromadný voucher na slevu 200,-Kč na audio

Ukázka objednávky:


Příklad 5 – Sleva 100,- Kč při nákupu nad 2000,-Kč


Příklad 6 – Doprava zdarma tento týden


Příklad 7 – Hromadný voucher na slevu 15% na vše mimo zboží v akci


Příklad 8 – Hromadný voucher na slevu 20% na audio a notebooky při nákupu nad 2000,-


Příklad 9 – Hromadný voucher 100,- Kč při nákupu nad 1500,- Kč


Příklad 10 – Individuální vouchery na částku 500,- při nákupu nad 1000,-


Příklad 11 – Individuální vouchery pro konkrétní zákazníky na poštovné zdarma


Příklad 12 – Doprava zdarma pro vybrané způsoby dopravy na objednávky nad 1500,- Kč


Při výběru poštovného zdarma lze specifikovat konkrétní způsob dopravy, který bude zdarma. Pokud se konkrétní způsob nevybere, automaticky jsou do podmínky zahrnuty veškeré dostupné způsoby dopravy.